Kategorie
Sport

Akcesoria rowerowe – jak wybrać błotniki?

Błotniki rowerowe to niezwykle ważny element wyposażenia każdego kolarza. Co ciekawe, osoby uprawiające kolarstwo profesjonalnie często spierają się o rolę błotników w rowerze. Z jeden strony błotniki chronią rowerzystę przed zabrudzeniami, z drugiej jednak, mogą dodatkowo obciążyć rower, co w przypadku jazdy wyczynowej jest dość istotne. Jak wybrać błotniki rowerowe aby móc w pełni wykorzystać ich przeznaczenie i cieszyć się bezpieczną jazdą?

Błotniki pełne i niepełne 

Błotniki rowerowe możemy klasyfikować na podstawie różnych kryteriów. Jednym z nich jest budowa błotnika. Wyróżniamy rowerowe błotniki pełne i niepełne. Pierwsze z nich są, rzecz jasna, zdecydowanie dłuższe. Stosuje się je w rowerach, w których dodatkowe obciążenie nie stanowi żadnego problemu. Mowa tu o rowerach miejskich oraz trekkingowych.

Błotniki niepełne mają dużo mniejszą konstrukcję, a co za tym idzie, także i niższą wagę. Błotniki niepełne bardzo często stanowią część wyposażenia rowerów MTB, crossowych oraz szosowych. Są one zdecydowanie lżejsze niż błotniki pełne, ale także i mniej skuteczne. Polecane są osobom, które jeżdżą wyczynowo lub po stosunkowo czystych i stabilnych podłożach. 

Rodzaje błotników rowerowych

Zakres pokrycia nie jest jedynym kryterium według którego możemy sklasyfikować błotniki rowerowe. Inną bardzo ważną kwestią jest rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Błotniki stalowe, z uwagi na dość dużą wagę, są wykorzystywane przede wszystkim w rowerach miejskich.

Osoby, którym zależy na lekkich i stosunkowo niedrogich błotnikach, powinny sięgnąć po błotniki wykonane z tworzywa sztucznego. Najtańsze z nich będą, rzecz jasna, wykonane z plastiku. Nieco droższe są błotniki rowerowe wykonane z mieszanek tworzyw, na przykład z połączenia plastiku i aluminium.

Do zdecydowanie najdroższej ale i najlepszej jakościowo kategorii zaliczamy błotniki karbonowe, które są wykonane z włókna węglowego. Są one zdecydowanie najlżejszej i najsolidniejsze. Takie błotniki zwykle wybierane są przez kolarz, który nieco poważniej traktują rowerowe wyprawy. 

Błotniki stałe i tymczasowe

Bardzo ważnym aspektem dla osób, które zastanawiają się jak wybrać błotniki rowerowe, jest sposób ich montażu. Wyróżnić możemy montaż stały oraz tymczasowy, zwany powszechnie montażem szybkim. Błotniki stale przytwierdza się do ramy za pomocą specjalnych śrub. Zwykle są one wyposażone w dodatkowe wsporniki, które stabilizują całość konstrukcji. Powszechnie uważa się, że błotniki stałe zdecydowanie mniej hałasują podczas jazdy i są dużo trwalsze. Jedynym problemem może być ich dość złożony montaż, który wymaga użycia specjalnych narzędzi.

Błotniki tymczasowe, czyli błotniki na tak zwany szybki montaż, zwykle przytwierdza się do rury podsiodłowej. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiego demontażu, gdy zachodzi potrzeba przewiezienia roweru lub jego dokładnego czyszczenia. Montaż tymczasowych błotników rowerowych jest łatwy i nie zajmuje dużo czasu. Nie wymaga także użycia dodatkowych sprzętów.