Kategorie
Sport

Jak dobrać rękawice narciarskie do narciarstwa biegowego?

Strój narciarza składa się z kilku istotnych elementów, jednym z nich są rękawice narciarskie. Chronią dłonie przed zimnem, śniegiem, deszczem i wiatrem. Wybór odpowiedniej pary nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać na początku.

Wybór rękawic narciarskich

Aby dokonać właściwego wyboru, należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

  • Rodzaj akcesorium – mitenki czy rękawiczki
  • Poziom wydajności cieplnej;
  • Obecność membrany;
  • Wodoodporność;
  • Przepuszczalność pary wodnej;
  • Materiał zewnętrzny i jakość krawiectwa;
  • Długość i szerokość mankietu.

Rodzaj rękawic narciarskich

Jaka jest różnica między dwoma dostępnymi typami i jakie są ich zalety? Tak więc mitenki narciarskie wygrywają pod względem zatrzymywania ciepła, a rękawiczki narciarskie pod względem zręczności. Jeśli będziesz jeździć na nartach w zbyt niskich temperaturach lub nie możesz znieść zimna, lepszym wyborem będą rękawice narciarskie skórzane.

Poprzez wspólne umiejscowienie 4 palców dłoni i zastosowanie grubszych izolatorów, mitenki bardzo dobrze zatrzymują ciepło. Niestety, mitenki ograniczają mobilność, nie pozwalając Ci być tak aktywnym i szybkim, jak to tylko możliwe. Na przykład, musisz zdjąć rękawice przed zapięciem ubrania lub odebraniem telefonu, co obniża komfort, ponieważ ręce mogą być w tym czasie zimne. 

Które rękawice wybrać?

W większości przypadków lepiej jest dać pierwszeństwo rękawiczkom, co prawda ustępują one mitenkom pod względem zachowania ciepła, ale mają znacznie większą swobodę ruchów palcami, co często przydaje się podczas jazdy na nartach. Aby zapewnić Ci ciepło, masz do wyboru szeroką gamę produktów, które są wystarczająco ciepłe dla większości narciarzy.