Kategorie
Czas wolny

Jak przygotować się na pierwszą wyprawę w góry?

Chodzenie po szlakach jest jednym z niezwykle popularnych sposobów na spędzanie urlopu. Pozwala nie tylko wypocząć w otoczeniu natury, ale również zadbać o swoją kondycję. Jeżeli jednak planuje się taką aktywność po raz pierwszy, warto najpierw skompletować niezbędne wyposażenie.

Buty Scarpa – niezbędne w trakcie wyprawy

Pokonywanie górskich szlaków wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego obuwia. W innym wypadku można narazić się na kontuzje i odczuwać spory dyskomfort w trakcie wędrówek. Buty Scarpa charakteryzują się wysoką jakością oraz starannym wykonaniem, a cechy te dają im dużą wytrzymałość i odporność na rozmaite uszkodzenia. Można być pewnym, że nie ulegną zniszczeniu w trakcie dłuższej wyprawy. Gwarantują także świetną przyczepność, co jest niezwykle istotne na zróżnicowanym, nierównym podłożu.

Warto wybrać model, który będzie idealnie dopasowany do planowanej aktywności. Na przykład łatwiejsze szlaki da się komfortowo pokonać w lżejszych butach Scarpa – takich jak te, o umiarkowanej wysokości. Początkujący kupują najczęściej egzemplarze wykonane z nubuku lub zamszu, zapewniające dobrą wentylację stóp.

Odpowiednia kurtka to skarb

Należy też pomyśleć o nabyciu specjalnej odzieży wierzchniej. Powinna być:

  • wodoodporna,
  • wiatroszczelna,
  • wytrzymała,
  • przystosowana do zmiennej pogody.

Najlepiej wybierać kurtki z kapturem, bardzo przydatnym w trakcie niespodziewanego deszczu. Dzięki niemu nie będzie konieczności zabierania ze sobą parasola lub płaszcza przeciwdeszczowego. Bardzo przydatne są także kieszenie, do których można schować telefon, portfel oraz klucze. Nie powinno się oczywiście zapominać o dopasowaniu kupowanego modelu do pogody. Latem przyda się zupełnie inna kurtka niż w trakcie zimy. Ciekawe rozwiązanie stanowią egzemplarze z wypinanym polarem, gdyż cechują się uniwersalnością w tej kwestii.