Kategorie
Sport

Jak wybrać czekany?

Osoby, które chcą kupić czekany dostosowane do swoich potrzeb, muszą przede wszystkim uwzględnić takie cechy tych produktów, jak kształt dziobu, uchwyt, pętka nadgarstkowa i długość styliska. Należy mieć świadomość, że zakup czekana o nieodpowiednich parametrach może przyczynić się nawet do wypadku.

Czym należy się sugerować przy wyborze długości czekana?

Czekany (https://www.polarsport.pl/wspinaczka/czekany.html) nie mogą być przede wszystkim zbyt długie. Ich zadaniem jest bowiem zastąpienie kijów trekkingowych. Warto również wiedzieć, że omawiany produkt wykorzystuje się przeważnie na stokach o bardzo dużym stopniu nachylenia (30 oraz więcej stopni). Produkt należy trzymać w ręce doskokowej. Osoba, która zatem podejmie decyzję o zakupie czekana ze zbyt długim styliskiem, będzie musiała wysoko unosić rękę, co w konsekwencji będzie utrudniać manewrowanie produktem.

Rekomendowany przez specjalistów wybór to stylisko o długości od 40 do 50 cm dla osób o wzroście 160 cm, a także od 55 do 65 cm dla osób o 20 cm wyższych. Zdecydowanie lepszym sposobem na wybranie najbardziej odpowiedniej długości czekana będzie dokonanie zmierzenia odległości od palców opuszczonej ręki do kostki. Uzyskana odległość powinna być wyznacznikiem w przypadku zakupu czekanów turystycznych. Należy również podkreślić, że problemów nie będą mieli turyści zainteresowani zakupem czekanów turystycznych, gdyż praktycznie wszystkie dostępne na rynku modele mają długość około 50 cm.