Kategorie
Sport

Jak wybrać rower – praktyczne porady

Wielu osobom wydaje się, że kupowanie roweru to nie jest nic trudnego i można do tego zadania podejść właściwie z marszu. Takie podejście kończy się niestety najczęściej zwyczajnie szybką wymianą kupionego w ten sposób roweru, ponieważ albo nie odpowiada on zupełnie do tego, czego się oczekuje od takiego pojazdu, albo też jest niewygodny do codziennej jazdy dla jego właściciela. Jakimi zatem kryteriami warto się kierować w przypadku kupowania roweru? Jak wybrać rower, żeby nie żałować i cieszyć się z niego wiele kolejnych lat?

Czy cena ma znaczenie?

Podstawowe pytanie, jakie sobie trzeba zadać w przypadku wybierania i kupowania roweru, to czy warto zwracać uwagę na cenę? Czy ma ona jakiekolwiek znaczenie jeśli chodzi o poprawne wybranie tego pojazdu?

Wiele osób uważa, że cena ma znaczenie, lecz jedynie w przypadku naprawdę bardzo drogich modeli. Twierdzą oni, że jeśli potrzebuje się faktycznie bardzo zaawansowany model, kosztujący ponad 10 tysięcy złotych, to faktycznie cena odgrywa tu dużą rolę, a w przypadku modeli tańszych, nie ma to większego znaczenia. Jest to jednak poważny błąd, ponieważ właściwie w pełnym zakresie cenowym, łączna suma zakupu ma kolosalne znaczenie i nie ma tu znaczenia, czy kupuje się model za 30, czy też za 30000 złotych. Z ceny wynika przede wszystkim jakość danego modelu, lecz również jakość zastosowanego w nim osprzętu. Często bowiem okazuje się, że o wiele lepszym pomysłem jest dołożenie kilkuset złotych do zakupu takiego roweru, aby cieszy się lepszymi hamulcami, amortyzatorami, czy też zwyczajnie mieć lepsze wyposażenie.

Gdzie kupować?

Kolejną sprawą jeśli chodzi o to, jak kupić dobry rower, to gdzie się go powinno nabywać. Źródeł, gdzie można rower kupić, jest naprawdę wiele. Które z nich będzie jednak najlepsze?

Rowery obecnie można kupić w trzech miejscach: w dużym sklepie sportowym, przez internet, albo też w małym sklepie rowerowym. Czym się wszystkie te trzy miejsca charakteryzują?

Jeśli chodzi o duży sklep sportowy, to znaleźć w nim można przede wszystkim marki własnego takiego sklepu, czyli rowery dość dobre, lecz niestety nie najlepsze. Cechują się one często dość słabej jakości osprzętem, a dodatkowo brakiem możliwości jego wymiany na lepsze wersje.

Z drugiej strony sklep internetowy cechuje się zdecydowanie największym wyborem spośród tych trzech miejsc, gdzie można kupić rower. Co więcej, w internecie można również kupić rower najtaniej, ponieważ często takie sklepy mają o wiele mniejszą kadrę handlowców, a także nie mają sklepu stacjonarnego. Niestety ogromną wadą w tym wypadku jest oczywiście to, że nie da się przed zakupem danego roweru dotknąć go, przymierzyć, że o wypróbowaniu nie wspominając.

Jeśli chodzi o skuteczność porady, usługi, czy też jakości kupowanego sprzętu, to bezdyskusyjnie na czele tych miejsc znajduje się mały sklep rowerowy. Często pracują w nich prawdziwi pasjonaci, którzy na rowerach zjedli zęby. Co więcej, takie sklepy w ofercie mają najlepszy jakościowo sprzęt i modele rowerów. Rzecz jasna taka oferta i doświadczenie sprzedawców oznaczają również najwyższe ceny.