Kategorie
Sport

Kurs SRC – co warto wiedzieć?

Do niedawna każda osoba, która chciała wyczarterować jacht musiała zagwarantować, aby wśród załogi znajdowała się osoba posiadająca świadectwo VHF. Było to związane z wykorzystywaniem radioodbiornika VHF do komunikowania się na morzu. Sytuacja zmieniła się w ostatnich latach, z utworzeniem ogólnoświatowego systemu bezpieczeństwa i alarmowania w niebezpieczeństwie znanego jako GMDSS.

Profesjonalny kurs SRC

Z wprowadzonymi zmianami bezpośrednio łączy się kurs SRC, którego celem jest nauczenie wszystkich elementów systemu GMDSS. Osoba, która ukończy kurs, uzyska świadectwo operatora łączności krótkiego zasięgu i zyska pozwolenie na używanie jednostek pływających, w tym jachtów (pod warunkiem posiadania innych kluczowych pozwoleń).

W praktyce oznacza to, że uzyskanie certyfikatu jest niezbędne do samodzielnego czarteru jachtu. W przeciwnym wypadku konieczne będzie korzystanie z usług osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Kursy stacjonarne i kursy online

W zależności od oczekiwań każda osoba zainteresowana odbyciem kursu SRC może to zrobić zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Wersja internetowa jest przeznaczona przede wszystkim do osób, które posiadają praktyczne umiejętności obsługi radia VHF z przystawką DSC.

Ponadto należy mieć na uwadze, że każdy kurs musi być zakończony egzaminem, które składa się zarówno z części teoretycznej, jak i części praktycznej. Warto zwrócić uwagę, że kurs SRC online jest jak najbardziej możliwy! W takiej sytuacji przyswojenie wiedzy związanej z systemem GMDSS odbywa się całkowicie online.