Kategorie
Sport

Maska antysmogowa – jak wybrać?

Prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego ma bezpośredni wpływ na organizm. Właśnie z tego powodu każdy powinien unikać kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, a w razie konieczności stosować odpowiednie środki ochronne. Pozwolą one na zatrzymanie większości zanieczyszczeń przed ich dostaniem się do dróg oddechowych. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć jest maska antysmogowa.

Chroń swoje zdrowie!

Obecnie polskie miasta to jedne z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie. Unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych oraz regularnie pogarszają ogólny stan organizmu. Oznacza to, że każda osoba, która ma styczność z zanieczyszczonym powietrzem powinna wykorzystywać maskę antysmogową z filtrem. Wybierając odpowiedniego producenta i profesjonalny filtr można mieć pewność, że ponad 99% zanieczyszczeń, niezależnie od ich wielkości, zostanie zatrzymanych na filtrze i nie dostanie się do dróg oddechowych!

Wybór odpowiedniego filtra

Najistotniejszą kwestią, którą trzeba uwzględnić, jest poziom przepuszczalności filtra. Informuje on o ilości zanieczyszczeń, które nie zatrzymają się na filtrze i dotrą do układu oddechowego. Obecnie na świecie stosuje się różne normy regulujące poziom przepuszczalności filtrów, ale w Polsce najczęściej spotkać można maseczki spełniające normę EN 149, zgodnie z którą filtr można przydzielić do jednej z trzech kategorii przepuszczalności. FFP1, FFP2, FFP3.

Wybierając maseczkę FFP1 uzyskuje się ochronę na poziomie 80%. Oznacza to, że na filtrze zatrzyma się większość cząsteczek, których rozmiar nie przekracza 0,6 μm. Następnie maska antysmogowa z filtrem FFP2 może zapewnić ochronę na poziomie 94%. Najwyższą skutecznością charakteryzuje się maska, która wyposażona jest w nowoczesny filtr FFP3. W przypadku tego rodzaju filtra można wyjść z założenia, że zatrzyma on ponad 99% zanieczyszczeń.
.