Kategorie
Sport

Nadajnik radiowy PLB

Nadajnik radiowy PLB stanowi podstawę każdej wyprawy w morze. Stanowi o bezpieczeństwie człowieka i spełnia funkcje ratunkową, poprzez zawiadamianiu służb ratowniczych w razie konieczności. Co to jest, w jaki sposób działa i co trzeba wiedzieć, zanim użyje się nadajnika ratunkowego PLB?

Co to jest?

PLB – Personal Locator Beacon (po polsku: osobisty lokalizator) to nadajnik radiowy umożliwiający zlokalizowanie człowieka będącego w zagrożeniu. Jego głównym zastosowaniem jest nadawanie lokalizacji osoby znajdującej się na morzu, jednak w razie potrzeby można skorzystać z niego również na lądzie.

Jak działa?

Bez względu na to, czy osoba w stanie zagrożenia znajduje się na lądzie czy na morzu, po wciśnięciu przycisku na nadajniku PLB – rozpocznie się nadawanie sygnału ratunkowego, który trafia do odpowiednich służb. Sygnał transmituje dane o pozycji oraz ID do Centrum Koordynacji Ratunkowej poprzez połączenie satelitarne. Dzięki temu służby ratunkowe są na bieżąco informowane o aktualnej pozycji osoby nadającej sygnał. Bliższe informacje na tej stronie.

Co trzeba wiedzieć?

Istnieją dwa rodzaje nadajników ratunkowych: taki, który jest podstawowym elementem wyposażenia statków wodnym – jest on przypisany do konkretnej jednostki. Natomiast ten, o którym mowa w artykule przypisany jest do konkretnej osoby. Zatem konieczne jest zarejestrowanie urządzenia na osobę fizyczną.