Podczas poruszania się kijki przenoszą część obciążenia z nóg na ramiona i mięśnie pleców. Powodowało to mniejsze obciążenie stawów nóg, zwłaszcza długo cierpiących stawów kolanowych.
Kijki trekkingowe – dlaczego warto ich używać?
Podczas używania kijków trekkingowych można zauważyć mniejsze obciążenie, zwłaszcza na zjazdach, kiedy więzadła i stawy nóg były bardzo obciążone. Dzięki temu, że mięśnie górnej części obręczy barkowej zaczęły pracować, a obciążenie zostało rozłożone znacznie bardziej równomiernie, osoba z kijkami trekkingowymi odczuwała mniejsze zmęczenie. Odpowiednio wzrosła prędkość chodzenia i dystans pokonywany w ciągu dnia. Dzięki zaangażowaniu rąk w pracę kijki zapobiegają również obrzękom, drętwieniu i innym dolegliwościom związanym na przykład z długotrwałym noszeniem ciężkiego plecaka.
Po drugie, człowiek ma teraz dwa dodatkowe punkty odniesienia w życiu, i nie mówimy tu o dolarach i euro. Wielokrotnie zwiększało to bezpieczeństwo poruszania się w górach, pozwalało na przekraczanie szybko płynących rzek, a przy odpowiedniej wprawie – na pokonywanie trawiastych, kamienistych i śnieżnych stoków. Ogólnie rzecz biorąc, obecność w moich rękach przedmiotów, które pomagają mi utrzymać równowagę, dała mi dużą psychologiczną wiarę we własne siły.
Jak używać kijków trekkingowych?
Zasady korzystania z kijków są proste – długość kijków dla przeciętnego użytkownika powinna być taka, aby po wzięciu ich w dłonie i położeniu końców na ziemi kąt w łokciu wynosił około 90 stopni. Podczas wchodzenia pod górę kijki należy odpowiednio skrócić. Natomiast podczas zjazdu są one dłuższe, aby umieścić je przed sobą w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa przed upadkiem.
Podczas trawersowania, czyli przemieszczania się w poziomie, bez znacznego wznoszenia się lub opadania, np. na długim stoku górskim, kijki trekkingowe są również z powodzeniem wykorzystywane jako dodatkowe punkty podparcia.
Po trzecie, po wielu latach, a nawet dekadach użytkowania kijki trekkingowe pełnią dodatkowe przydatne funkcje: służą jako szyny na stłuczenia i złamania kończyn, zastępują kołki do mocowania namiotów, poprzeczki do suszenia ulubionych przemoczonych skarpet, do robienia noszy i przenoszenia przyjaciół, którzy nie wytrzymują trudnych dni w turystyce, i wiele innych.