Kategorie
Sport

Podstawowe informacje o rowerach elektrycznych

Różnego rodzaju pojazdy elektryczne coraz chętniej wykorzystywane są nie tylko przez zapaleńców danych technologii, lecz równie przez zwykłych ludzi szukających sposobu na wygodne docieranie do pracy. Dobrym tego przykładem jest bardzo popularny ostatnimi czasy rower elektryczny. Czym jest takie urządzenie, jakie są najważniejsze jego zalety, a co najważniejsze, jak wybrać rower elektryczny, aby cieszył on swoim działaniem możliwie jak najlepiej?

Czym jest rower elektryczny?

Klasyczny rower napędzany jest siłą ludzkich mięśni poprzez naciskanie na pedały, które następnie kręcą korbą. Powoduje to, że wprawiany zostaje w ruch łańcuch łączący korbę z kołem napędowym i dochodzi do poruszenia roweru. Jak wiadomo, wymaga to wiele wysiłku i ciągłego pedałowania.

Z rowerem elektrycznym jest nieco inaczej. W tym wypadku oprócz klasycznego zestawu napędowego obecny jest jeszcze silnik, który pobierając energię ze specjalnej baterii może albo pomagać podczas jazdy, dzięki czemu np. podjazdy pod strome wzniesienia są znacznie łatwiejsze, albo też może całkowicie przejąć rolę czynnika napędowego.

Najważniejsze zalety rowerów elektrycznych

Jakie są najważniejsze zalety takiego roweru? Czym może użytkownika pozytywnie zaskoczyć taki model? Jak się okazuje, zdecydowanie najważniejszą zaletą w tym wypadku jest to, że z takiego roweru korzystać mogą prawie wszyscy.

Wiele osób z różnych powodów rezygnuje z jazdy na rowerze. Często jest tak ze względu na stan zdrowia, kompletny brak kondycji fizycznej, czy też po prostu nie mogą się oni nadmiernie spocić przed pracą. We wszystkich tych przypadkach wybawieniem będzie właśnie rower elektryczny, który umożliwia jazdę każdej z tych osób, ponieważ silnik elektryczny przejmuje część lub też całość obowiązku napędzania pojazdu. Użytkownikowi pozostaje więc tylko i wyłącznie kierowanie takim rowerem, a także czerpanie radości z jazdy na nim. Jest to najważniejszy powód tak dużej popularność tego modelu.

Jak powinno się wybierać rowery elektryczne?

Zasadne staje się jednak pytanie, czym się chętni do zakupu takiego roweru rowerzyści powinni kierować podczas szukania odpowiedniego dla siebie modelu? Czy są jakieś szczególnie ważne cechy takiej elektrycznej wersji, na które w głównej mierze powinno się podczas zakupu zwracać uwagę? Jak się okazuje tak, a jest to moc silnika oraz pojemność jego baterii.

Z pojemności bateria wynika oczywiści najważniejsza rzecz w przypadku każdego elektrycznego urządzenia, czyli ile będzie w stanie pracować na jednym ładowaniu. Im większa bateria, tym lepiej, lecz pamiętać trzeba, że jednocześnie z pojemnością rośnie również fizycznie, stając się większa i cięższa.

Drugim ważnym czynnikiem jest moc silnika, który został w rowerze umieszczony. Im większy, tym będzie można szybciej i dynamiczniej jeździ, a także umożliwiać będzie wyższą prędkość maksymalną. W tym wypadku również trzeba uważać, bo można kupić silnik za drogi, którego się nie wykorzysta, a często nawet niebezpiecznie mocny, co dla zwykłego użytkownika będzie sporym problemem.