Kategorie
Moda

Współczesna moda uliczna

Streetwear to moda uliczna. Przywędrowała ona do Polski z USA, a dokładniej z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych (rozwinęła się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku). Pierwotnie stanowiła połączenie hip hopu i haute culture. Obecne w niej były również wpływy mody japońskiej. Dzisiaj nieco trudniej określić jej kanony, gdyż zmienia się tak samo szybko jak życie ulicy.

Dla mody ulicznej charakterystyczne są stylizacje luźne, nie krępujące ruchów, która bliskie są stylowi sportowemu. Jednak przebija się w nich także nuta elegancji i kobiecości. Na ulicach w modzie damskiej królują bluzki oversize, jeans (zwłaszcza krótkie kurtki i spodenki), spodnie typu boyfriendy, koszule w kratę, buty sneakersy, a zimą kurki parki. Moda męska kładzie z kolei nacisk na wygodę. Najczęściej panowie zakładają szerokie T-shirty, czapki z daszkiem, jeansowe rurki itd.

Streetwear to moda niewątpliwe bardzo kolorowa. Dominują jaskrawe, neonowe barwy – czerwień, zieleń, żółć itd. Na topie nieprzerwanie jest niebieski jeans oraz klasyczna czerń. Pojawiają się także akcenty złote i białe.

Moda uliczna jest wygodna i podkreśla osobowość i zainteresowania osób, które ją noszą. Nie trzeba w tym celu kupować nowych ubrań, można przerobić stare pochodzące z poprzednich sezonów. Warto wybrać się do second-handów lub pasmanterii i dokupić akcesoria, które odmienią stare T-shirty lub spodnie. Bardzo modne w tym sezonie są np. różnego typu naszywki.