Kategorie
Sport

Pancerze rowerowe

Rower to bardzo powszechny środek lokomocji – używany bywa najczęściej wiosną i latem, dość często jesienią, a najrzadziej zimą. Ta ostatnia pora roku to zazwyczaj czas na odpoczynek od roweru, gdyż zimno, przymrozki, mróz i śnieg nie sprzyjają intensywnym rajdom ani też jeździe rekreacyjnej.

Przygotowania do sezonu rowerowego

pancerze roweroweW momencie ocieplenia się powietrza, zniknięcia śniegu, a także osuszenia się tras rowerowych wielu miłośników tego jednośladu zaczyna przygotowania do sezonu. Przygotowania te polegają głównie na przeglądzie wszystkich części, wymianie niektórych uszkodzonych lub zużytych elementów, oczyszczeniu całego roweru oraz jazdach próbnych.

I tu może zdarzyć się niemiła niespodzianka – rower wyczyszczony, sprawdzony a z jego poruszaniem się jest kłopot. W takiej sytuacji najprawdopodobniej winne są pancerze rowerowe (do kupienia tutaj).

Pancerze rowerowe – ochrona linek hamulcowych i linek przerzutek

W większości rowerów, linki hamulcowe oraz linki przerzutek prowadzone są od manetki hamulca do etapu końcowego, czyli szczęk hamulcowych lub dźwigni przerzutek; ułożone są na zewnątrz ramy i do niej przytwierdzone, a zazwyczaj okryte pancerzem, który otacza linkę tylko na pewnych odcinkach. Z tego też względu, brak jest dostatecznej szczelności w pancerzu, istnieje więc ryzyko wniknięcia brudu pod pancerz co powoduje dużo gorszą pracę linek, a nawet ich rdzewienie.

Linki można kupować w dwojakiej postaci – otulone już pancerzem bądź nie, ale dzięki możliwości przewlekania ze względu na specjalnie przygotowany koniec linki – można osobno zakupić odpowiedni pancerz i zabezpieczyć nim linki.

Wymiana lub oczyszczenie pancerzy pozwoli na bezproblemowe otwarcie sezonu rowerowego.