Kategorie
Sport

Jak dopasować pedały rowerowe do zapotrzebowania?

Wybór poszczególnych elementów wyposażenia roweru może mieć ogromny wpływ zarówno na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo użytkowników. Właściwy rodzaj pedałów będzie potrzebny nie tylko zawodowym kolarzom. W ostatnich lat rosnącą popularnością cieszą się różne dyscypliny sportu, w których wykorzystuje się rowery szosowe lub MTB. Zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy powinni pamiętać o odpowiednim dopasowaniu akcesoriów. Jak wybrać pedały rowerowe, które spełnią swoje zadanie?

Rodzaje pedałów do roweru

Podstawowy podział rozróżnia modele platformowe i wpinane. Te drugie wykorzystywane są głównie podczas jazdy rowerami szosowymi. Czym różnią się te rodzaje i kto powinien się na nie zdecydować? Do zatrzaskowych egzemplarzy konieczny jest dobór odpowiednich butów. W ich podeszwach znajduje się panel, który zostaje przypięty do pedału. Niedoświadczonym osobom takie rozwiązanie może wydawać się mało wygodne. Warto jednak wiedzieć, że niesie za sobą wiele ważnych korzyści. Dzięki niemu łatwiej jest utrzymać równowagę i osiągnąć znaczną prędkość przy mniejszym wysiłku. Nie we wszystkich sytuacjach będzie to jednak odpowiedni wybór. Od czego uzależnić rodzaj kupowanych pedałów?

Które należy wybrać?

Ogólna zasada mówi, że wraz ze wzrostem trudności terenu i osiąganej szybkości jazdy potrzebne są pedały z większym polem podparcia i lepszą przyczepnością jak te – https://sprint-rowery.pl/pedaly-rowerowe. Ma to zastosowanie w jeździe po płaskiej powierzchni na szosowych rowerach. Osoby jeżdżące po wybojach i nieutwardzonych trasach powinny jednak decydować się na modele platformowe. Wśród nich odnaleźć można akcesoria specjalnie dostosowane do poszczególnych dyscyplin górskiej jazdy. Rowerzyści poruszający się na swoich maszynach jedynie rekreacyjnie mogą być w pełni zadowoleni z klasycznych, platformowych pedałów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poszukując odpowiednich akcesoriów należy przywiązać szczególną wagę do ich jakości. Nawet osoby, które nie jeżdżą wyczynowo z pewnością odczują różnicę pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. Powinno się pamiętać, że oprócz komfortu jazdy, właściwie dobrane akcesoria wpłyną też na bezpieczeństwo na drodze. Warto przywiązać wagę do tego, aby pedały rowerowe były wykonane z trwałego i odpornego na zniszczenia materiału. Elementy z miękkich tworzyw mogą ulegać uszkodzeniom podczas przechylania się na ostrych zakrętach. Istotne jest też to, aby akcesoria nie były podatne na niszczenie w wyniku zmiennych warunków atmosferycznych. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup modeli odpornych na korozję lub odpowiednio zabezpieczonych przed jej skutkami.

Warto pamiętać też o tym, że pedały powinny być lekkie. Wpływa to na łatwość napędzania pojazdu i może redukować poziom zmęczenia. Cenionym tworzywem do ich wyrobu jest aluminium, które spełnia powyższe wymagania. Kupując takie akcesoria należy upewnić się, że posiadają solidną oś i szczelne łożyska. Zaleca się sprawdzić, czy pracują bez oporów. Odpowiednio dobrane wyposażenie roweru zapewni komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy.